پایگاه خبری شاینا |shaina

ماجرای فروش ۵۰۰ میلیونی سینماها در یک و نیم روز

۱۴۰۰/۰۱/۱۸ ۲۱:۰۱

 با اعلام فروش اولیه توسط سمفا یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم‌ها اظهار کرده بود که میزان فروش فیلمش قطعاً بیشتر از این میزان است.

به گزارش شاینا؛   میزان فروش فیلم‌های سینمایی نوروزی در ایام نوروز به عنوان آغاز سال همیشه از اهمیت اقتصادی خاصی برخوردار بوده است. امسال اما به علت شیوع کرونا و محدودیت‌های ناشی از آن، طبیعتاً انتظار خاصی از میزان فروش فیلم‌های سینمایی نبود. با این حال میزان فروش فیلم‌های نوروزی امسال بعد از ایام نوروز آن‌قدر پایین بود که مایه تأسف علاقه‌مندان سینما بود؛ فروش پنج فیلم سینمایی مجموعاً 500 میلیون تومان بود.

اما روز یکشنبه سامانه سمفا نشان داد که آمار فروش پنج فیلم سینمایی نوروزی بالای یک میلیارد شد و به نظر عجیب می‌آمد که این فیلم‌ها که در 14 روز عید بیشتر از نیم میلیارد فروش نداشتند، توانسته باشند در فاصله یک روز نیم میلیارد دیگر به فروش خود اضافه کنند!

این موضوع دیروز توسط خبرنگار مورد پیگیری از سازمان سینمایی واقع شد اما مدیران مربوطه این حوزه در دسترس نبودند. با پیگیری‌های دیگر برخی از مدیران سازمان ابتدا گفتند که فروش 1 میلیاردی جدید تنها برای این پنج فیلم نیست بلکه شامل دیگر فیلم‌های قبل از اکران نوروزی و آنلاین نیز شده است که برای شفافیت بیشتر ایشان را متوجه خطای این تحلیل کردیم که جدای از فروش تمام فیلم‌های سال گذشته، همین پنج فیلم جدید جداگانه فروش بسیار بالایی را در این دو روز کسب کرده‌اند که منجر به فروش نیم میلیاردی آنان شده است.

امروز در نهایت با تماس مجدد با سازمان سینمایی، محمدرضا فرجی که به عنوان متصدی حوزه سمفا معرفی شده بود پاسخ داد که با اعلام فروش اولیه توسط سمفا یکی از تهیه‌کنندگان این فیلم‌ها اظهار کرده بود که میزان فروش فیلمش قطعاً بیشتر از این میزان است. بعد از این با پیگیری از سمفا متوجه شدند که این سامانه 3 ساعت دچار مشکلات فنی شده است و سمفا بعد از اینکه فروش اولیه را ثبت کرده است میزان اضافه بر سازمانی که سینماها کار کرده‌اند را ثبت نکرده است و برای همین همکاران ما اقدام به برطرف کردن مشکل فنی آن کردند و در نهایت آمار صحیح فروش اعلام شد.

سمفا در ابتدای فعالیت خود در سال 1398 نیز دچار مشکلات فنی متعددی بود که در نهایت مدتی فعالیت نمی‌کرد. اما در سال گذشته و با بازگشایی سینماها این سامانه فعالیت خود را از سر گرفت.

به نظر می‌رسد که سمفا یکبار برای همیشه باید نسبت به برطرف کردن مشکلات فنی خود اقدام کند تا دوباره در اعلام میزان فروش فیلم‌ها و آمار و جزئیات، مخاطبین را دچار ابهام نکند. البته جای سؤال باقی است که مشکل فنی سه ساعته این سامانه چگونه می‌تواند منجر به عدم ثبت نیم میلیارد فروش سینماها شود؟ آیا این به این معنی است که سینماها در این مدت کوتاه این میزان فروش داشته‌اند؟

 

منبع:تسنیم

57303