پایگاه خبری شاینا |shaina

موفقیت سه موزه‌دار ایرانی در شورای جهانی موزه‌ها

۱۳۹۸/۰۶/۱۶ ۱۷:۰۶

سه موزه‌دار ایرانی و رئیس کمیته ایکوم ایران در بیست و پنجمین مجمع عمومی شورای جهانی موزه‌ها که در کیوتو در ژاپن در حال برگزاری است، در کمیته‌ها و هیات‌های اجرائی کاندید شده، رأی موافق آورده و برای عضویت سه ساله در بخش‌های مختلف ایکوم جهانی انتخاب شدند.

به گزارش  شاینا؛    «گلناز (طیبه) گلصباحی» _ موزه‌دار موسسه فرهنگی موزه‌های بنیاد مستضعفان _ که به عنوان نخستین ایرانی برای عضویت هیات اجرائی شورای بین‌المللی موزه‌ها (۲۰۱۹_۲۰۲۲) نامزد شد، شنبه ۱۶ شهریور در این اجلاس به عضویت هیات اجرائی شورای بین‌المللی موزه‌ها _ایکوم_ در آمد، تا برای نخستین بار یک ایرانی در هیات رییسه ایکوم جهانی حضور داشته باشد.

گلصباحی بعد از رأی‌گیری در رتبه چهارم قرار گرفت و «سوی آکسوی» از ترکیه به عنوان رییس ایکوم جهانی، «آن لاشون» از چین و «آلبرتو گارلاندینی» از ایتالیا به عنوان معاونان وی و «اِما ناردی» از ایتالیا به عنوان خزانه‌دار انتخاب شدند.
گلناز گلصباحی

همچنین «فاطمه احمدی» برای دومین دور به عنوان عضو هیئت اجرایی کمیته موزه‌های دانشگاهی "ایکوم جهانی" انتخاب شد. در کمیته  «UMAC » مجموعه‌ها و موزه‌های دانشگاهی همه‌ی افرادی که به طور مرتبط با موزه‌ها نمایشگاه‌ها و مجموعه‌های دانشگاهی فعالیت می‌کنند، به نقش مجموعه‌ها در بین موسسات آموزشی عالی و جوامع در حال خدمت توجه دارد. هدف این کمیته حمایت از میراث به سرپرستی دانشگاه‌هاست.

احمدی سه سال قبل نیز در کنفرانس عمومی میلان به عضویت هیأت اجرایی یومک برگزیده شده بود.

«دامون منزوی» نیز در این اجلاس، به عضویت کمیته بین المللی پول و بانکداری ICOMON در آمد. او در دوره‌های گذشته این اجلاس که هر سه سال یک بار برگزار می‌شود، برای عضویت کمیته بازاریابی موزه‌ها انتخاب شده بود.

سید احمد محیط طباطبایی - رییس ایکوم ایران - برای دومین دوره متوالی به عضویت هیأت اجرای کمیته موزه‌های آسیا و اقیانوسیه (ASPAC)   انتخاب شد. وی برای نخستین بار سه سال پیش در کنفرانس عمومی میلان به عضویت هیأت اجرایی این کمیته درآمده بود.

 

منبع:ایسنا

52091