پایگاه خبری شاینا |shaina

۳۳ شبکه تلویزیونی استانی در خدمت رمضان

۱۳۹۸/۰۲/۲۵ ۱۶:۰۲

 همزمان با ماه مبارک رمضان، شبکه‌های استانی برنامه‌های ویژه‌ای را متناسب با حال و هوای این ماه روی آنتن برده‌اند.

به گزارش شاینا به نقل از تسنیم، رئیس مرکز سیمای استان‌های صداوسیما جزئیات برنامه‌ها و سریال‌های رمضانی 33 شبکه تلویزیونی استانی را اعلام کرد:

"با توجه به تغییر برنامه زندگی روزانه بسیاری از هموطنان در این ماه مبارک و افزایش ساعات شب‌نشینی و صله ارحام و حضور در اماکن مذهبی و بیدار بودن بخش عمده‌ای از مردم تا ساعات سحر، برنامه‌سازی در شبکه‌های استانی با موضوع ماه رمضان و آیین‌ها و مناسک مذهبی آن از اهمیت و ارزش بسیاری برخوردار است.

از جمله مهمترین نکات حائز اهمیت در تولیدات رمضان امسال سیمای مراکز می‌توان به تلاش برای برجسته‌سازی برنامه‌های جمع‌خوانی ترتیل قرآن اشاره کرد که با شکوه و عظمت خاص از اماکن متبرکه و مکان‌های مذهبی هر استان تولید می‌شود و برای پخش، جایگاه ویژه خود را در برنامه‌های استانها تقویت کرده است.

در ماه رمضان امسال همه 33 شبکه تلویزیونی استانی و محلی بین یک تا سه بار در روز برنامه جمعی تلاوت قرآن با حضور قاریان برجسته را در جدول پخش خود جانمایی کرده‌اند. برخی از این برنامه‌ها از شبکه‌های سیمای ملی نیز به صورت زنده روزانه پخش می‌شوند.

در مجموع به طور روزانه 2390 دقیقه معادل 40 ساعت ترتیل و جمع‌خوانی کلام الله مجید از سیمای شبکه‌های استانی پخش می‌شود.

برخی نوآوری‌ها چون استودیوگریزی و تهیه و پخش ویژه برنامه‌های سحر و افطار به صورت زنده در تولیدات سیمای مراکز استانی لحاظ شده است همچنین تولید برنامه و پخش زنده مراسم شب‌های احیا و لیالی قدر به صورت همزمان در تمامی شبکه‌های استانی صورت خواهد گرفت و برخی از مراکز چون «خراسان رضوی» و «قم» این برنامه را همزمان از شبکه‌های سراسری نیز پخش می کنند.

آمارها حاکی از آن است که به صورت روزانه 2340 دقیقه معادل 39 ساعت ویژه برنامه سحری از سیمای مراکز تولید و پخش می‌شود. همچنین میزان تولید برنامه‌های ویژه افطار نیز 2195 دقیقه معادل 37 ساعت است که جمع این آمار در سی روز ماه مبارک، مجموعاً عملکرد چشمگیر شبکه‌های استانی در ماه رمضان را نشان می‌دهد.

از سوی دیگر با توجه به وقوع سیل در تعداد زیادی از استان‌ها و آسیب دیدن بسیاری از هموطنان از این حوادث و لزوم کمک به التیام آلام روحی آنان، از ظرفیت ماه رمضان بهره‌برداری صورت گرفت و ویژه برنامه‌های شبانه و  برنامه‌هایی با این موضوع در تولیدات سحر و افطار مراکز استانی گنجانده شد.

 

فاطمه عبدالمحمدی

51042