پایگاه خبری شاینا |shaina

ترنم موسیقی کردی در نوای «شب چراغ»

۱۳۹۸/۰۱/۲۱ ۱۶:۰۱

در «نوای شب چراغ» کانال کردی شبکه جهانی سحر که به معرفی موسیقی کردی و مقام های آن اختصاص دارد، امشب  « مقام ئورفه» از مقام های موسیقی کردی مورد بررسی قرار می گیرد.

به گزارش شاینا؛   برنامه « نوای شب چراغ» بخش های مختلفی برای شناساندن هر چه بهتر موسیقی مقامی کردی و فعالان این عرصه دارد. این برنامه با بررسی مباحث تخصصی مقام های کردی ، به تحلیل و بررسی این مقام ها می پردازد.

در برنامه امشب، مصطفی محمودی مجری – کارشناس برنامه درباره « مقام ئورفه» در موسیقی کردی اطلاعاتی را ارائه خواهد کرد.

موسیقی کردی شامل آواها، ترانه‌ها ، آهنگ‌ها و نغمه‌هایی است که به زبان کردی بیان می‌شود و بیانگر ارزش‌ها باورها و حوادث روزگار هستند که زیر شاخه فرهنگ و فولکلور کردی است.

در بخش (یاد داری ها) نیز « قادر آزمند» مجری این قسمت، به معرفی نوازنده ها و خواننده های قدیمی ، پیشکسوت و گمنام کرد می پردازد. در بخش کارشناسی، ستار حسین زاده تحقیقات و پژوهش های مربوط به موسیقی و مقام های کردی را با بینندگان برنامه به اشتراک می گذارد.

کاوه پیشداد نوازنده پیانو نیز با اجرای موسیقی، دقایق متفاوتی را برای بینندگان برنامه رقم خواهد زد و خواننده مهمان امشب  علی دانشجو است که مقام ئورفه رو اجرا خواهد کرد.

مهمانان امشب حاضر در استودیو برنامه « نوای شب چراغ» از شهر بانه  استان کرمانشاه هستند.

بینندگان کردزبان شبکه سحر می توانند امشب « نوای شب چراغ» را ساعت 23به وقت تهران به تماشا بنشینند. مدت زمان این برنامه 55 دقیقه است.

 

 

سارا قاسمعلی

50792