پایگاه خبری شاینا |shaina

جدال حقوقی محسن تنابنده با یک خبرنگار حقوقدان

۱۳۹۷/۱۱/۱۹ ۱۷:۱۱

نشست پرسش و پاسخ فیلم سینمایی «قسم» به کارگردانی محسن تنابنده و تهیه کنندگی الهام غفوری 18بهمن ماه در پردیس سینمایی ملت با حضور عوامل این فیلم سینمایی برگزار گردید.

به گزارش خبرنگار فرهنگی شاینا؛ نشست خبری فیلم سینمایی قسم به کارگردانی محسن تنابنده با حواشی تندی درباره متن فیلمنامه که از نظر حقوقدان خبرنگار حاضر در جلسه دچار نقص فنی حقوقی بود روبه رو شد و محسن تنابنده در پاسخ به این خبرنگار چندین مسئله را مطرح کرد.

محسن تنابنده در پاسخ به ایرادات وارده بر فیلم سینمایی با نص صریح قانون که پرسش خبرنگار بود، گفت:  من در ساختن این فیلم از چندین قاضی مشورت گرفته ام و مسائل را دقیق بررسی کردم و مو لای درز این فیلمنامه به لحاظ حقوقی نمی رود گر شما از آن سه قاضی مشاور، گردن کلفت تر هستید، بروید این مساله را با انها در میان بگذارید،تنابنده همچنین خبرنگار حقوقی را با الفاظ نه چندان مناسبی مورد نقد قرار داد. خبرنگار حقوقی افزود که من حاضر هستم با قاضی فیلم شما به گفتگو بنشینم.تنابنده خطاب به مظاهری که مدام در پی قطع کردن حرف هایش واعتراض بود گفت: شما به این امر مسلط نیستید، مظاهری پاسخ داد: مسلط؟ این چه حرفی  است که شما می فرمایید. مشکل از شما نیست آقای تنابنده!

تنابنده  جواب داد: مشکل از شماست. مظاهری گفت: نه مشکل از شورای پروانه ساخت است که در آن یک حقوق دان ننشسته است برای زمانی که شما یک فیلمنامه را می برید آنجا!

تنابنده  پاسخ داد: شما سوادش را ندارید.

مظاهری حقوق دان با اعتراض فریاد زد: شما سوادش را ندارید! من کارشناس این کارم. من دکترین  این قضیه هستم. شما سواد حقوقی ندارید و باز هم ماجرا با وساطت فرزاد حسنی به آرامش کشیده شد.

 

جدیدترین ساخته محسن تنابنده با حضور تعداد زیادی همشهری در یک اتوبوس می‌گذرد که همه با هم فامیل هستند و برای کاری راهی سفر هستند.قصه این فیلم براساس یک مسئله فقهی پیش می‌رود که نام فیلم هم از همان وام گرفته شده است.

وی تاکید کرد: فیلم درباره مسئله فقهی قَسامه (قسم خوردن) است و هیچ قضاوتی درباره آن نمی شود، فقط موضوع مطرح می‌شود.
تنابنده همچنین درباره شباهت فیلم یا یک فیلم خارجی و نیز سریال "پایتخت" گفت: این قصه کاملاً ایرانی و بر مبنای فقه اسلامی است و بر اساس شکل و فرم، چنین فیلمی را خیلی به یاد ندارم. ضمن اینکه به "پایتخت" هم شباهت ندارد چون "پایتخت" تنها چیزی که ندارد، ریتم به این شکل است که در فیلم "قسم" هست. آنجا همیشه دوربین روی دست است و البته بگویم که "پایتخت" برای من پله بوده و خیلی از آن آموختم ولی "قسم" در شکل روایت قصه، داستان و قاب بندی ها هیچ شباهتی با آن ندارد.

 

او که به نظر می‌رسید انتظار دریافت جایزه از جشنواره را دارد، درباره اینکه دوست دارد برای چه بخشی فیلمش جایزه بگیرد؟ گفت: هر سمیرغی بدهند خوب است.‌
این کارگردان در پاسخ به سوالی درباره شترهایی که در بعضی سکانسها بود، با خنده و شوخی گفت: شترها بی خودی آنجا بود و استعاره از آن درنیاورید. درباره گاو ها هم همینطور! البته میدانم بعدها از آن خیلی حرفها در می آید که انگار ما خیلی باهوش هستیم. ولی واقعیت این است که صاحب شترها مرا به عنوان بازیگر «نقی» شناخت و همین شد که چند روزی از آن‌ها استفاده کردیم.‌
در این نشست مهناز افشار هم که نقش اصلی را بازی می‌کرد، با ابراز خوشحالی از بازی در این فیلم و اشاره به سختی ها و بداخلاقیهای تنابنده به عنوان کارگردان درباره برخی سوالات روزهای گذشته خبرنگاران از برخی سازندگان فیلمها درباره شفاف سازی مالی از بودجه فیلمها گفت: من نمی دانم بیشتر چرا درباره دیگران صحبت میکنم تا خودم! اینجا فقط به عنوان مهناز افشار میگویم که چرا جامعه به سمتی رفته که نمی‌بینیم چه حرفی زده میشود؟ چرا به خوب بودن یک کار توجه نمی‌شود؟ آیا تا به حال پرسیدید که حقوق شما خبرنگاران و خبرگزاری ها از کجا تامین می‌شود؟ هرچه باشد شرافت شما اهمیت دارد، پس اگر چیزی خوب است بگوییم دستشان درد نکند.
او درباره نقش خود هم گفت: خودم فکر می کردم، اگر یک نفر دیگر بود بهتر از من بازی می‌کرد ولی حس خواهری من خیلی کمک کرد، اما سعی کردم خودم تلاشم را بکنم.


الهام غفوری هم که به عنوان تهیه‌کننده معرفی شده ولی اسمش در تیتراژ نبود، در این باره توضیح داد: کارت تهیه کنندگی را گرفتم ولی باید شورای عالی تهیه کنندگان طبق نامه ای تایید کند و لازم هست با وجود سابقه در تلویزیون در سینما هم کاری داشته باشم و این فیلم برای من سابقه ای شد که احتیاج داشتم.‌به همین دلیل آقای جلیل شعبانی پروانه ساخت گرفت و اسم من در تیتراژ نیست.

 

فاطمه عبدالمحمدی

50567