پایگاه خبری شاینا |shaina

ما به سیرت دین توجه کردیم تا به صورت آن

۱۳۹۷/۱۱/۱۷ ۱۲:۱۱

مجتبی فرآورده تهیه‌کننده فیلم «۲۳ نفر» در مورد چیره شدن ملی گرایی در این فیلم در مقابل مذهب گفت: نمی‌توان بین بخش دینی و ملی این فیلم تفکیلی قائل شد.

به گزارش شاینا، نشست خبری فیلم 23 نفر در هفتمین روز جشنواره فیلم فجر برگزار با حضور عوامل و بازیگران نوجوان فیلم برگزار شد.

در این نشست مجتبی فرآورده تهیه کننده اثر درباره غالب شدن وجه ملی فیلم بر وجه دنی و مذهبی گفت: وجه ملی و دینی این فیلم تفکیک شدنی نیست و آنچه که می‌توان گفت برای این فیلم متفاوت بوده آشنایی زدایی از فضای جنگ و اسارتگاه‌هاست. ما در جغرافیایی زیست می‌کنیم که همه چیزمان با دین گره خورده است. ما به سیرت دین توجه کردیم تا به صورت آن.

جعفری کارگردان فیلم درباره ارتباط عوامل با 23 اسیر جنگ گفت: از بین 23 نفر 22 نفر آنها زنده هستند و بازیگران و اسرای واقعی، هیچ مواجهه‌ای قبل از فیلم با هم نداشتند. من از آن 23 نفر اجازه گرفتم که نام‌ها رو پررنگ نکنیم و بیشتر همان حرکت 23 نفر ملاک بود.

وی افزود: اولین اکرانی که برای رسانه‌ها بود همزمان شد با اکران برای 23 نفر. آنقدر جهان داستانی این اثر سینمایی بزرگ و گسترده بود که خودم معتقدم در هر شکلی چه سینمایی و چه تلویزیونی قابل پخش است.

جعفری ادامه داد: در این فیلم نمی‌خواستم چنین توئقعی ایجاد شود یک فیلم جنگی ساخته شده است. سهم جنگ در این فیلم به همان اندازه که مطرح شده کفایت می‌کرد. قصه ما پیچیده بود یک بخش از قصه، داستان ملاصالح بود و بخش دیگر آن 23 نفر که در جای خود هریک به اندازه یک فیلم کشش دارد و تمام تلاش من این بود قصه یکی بر دیگری چیره نشود.

وی در مورد بازیگران فیلم نیز توضیح داد: تمام کاراکترهای فیلم با توجه به خواستپاه متفاوت آنها، از نظر گویش و لهجه متفاوت بودند و پیدا کردن آنها دغدغه ما شده بود. انتخاب بازیگران یک ماه و نیم به طول انجامید.

در ادامه نشست صحبت‌هایی درباره ادعای علیرضا رئیسیان مبنی بر مالکیت این فیلم مطرح شد که جعفری کارگردان فیلم توضیح داد: آقای رئیسیان حقوق مالکیت مادی مستندی که درباره این 23نفر برای تلویزیون ساخته شده بود را نداشتند. البته حقوق معنوی‌شان قابل احترام است. از ابتدا که جلسه‌ای باهم در ارشاد داشتیم، به او گفتم که حقوق مادی این فیلم به ایشان تعلق ندارد. اما حقوق معنوی آقای رئیسیان را محترم می‌دانیم. ایشان چند جا از جمله در خانه سینما از ما شکایت کردند که در هیچ‌جا ما محکوم نشدیم

جعفری افزود: البته بیشتر این شکایات به سمت من بود. آقای رئیسیان حقوق معنوی آن مستند را داشتند. اما منابع تحقیقی من برای ساخت این فیلم فقط آن مستند نبود.دو کتاب دیگر هم منبع ساخت این فیلم بودند. در هر صورت موضوعی که آقای رئیسیان مطرح کردن فقط یک حاشیه بود.

از حاشیه‌های مورد توجه این نشست، مواجه بازیگران نوجوان و تعدادی از 23 آزاده جنگ بود که مورد تشویق حضار و استقبال خبرنگاران و عکاسان قرار گرفت.