پایگاه خبری شاینا |shaina

وقتی قلمها حرف نزند شمشیرها به‌میان می‌آید

۱۳۹۷/۱۱/۱۷ ۱۲:۱۱

زهتابچیان: شخصیت دو تابعیتی فیلم به هیچ عنوان انگلیسی نیست او در مرحله اول یک ایرانی است و مسأله آن است که اغلب مشکلاتمان در کشور از جانب این شخصیتها به‌وجود آمده است.

به گزارش شاینا، نشست خبری دیدن این فیلم جرم است در روز هفتم جشنواره فیلم فجر با حضور کارگدان، تهیه کننده و سایر عوامل فیلم در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.

در این نشست خبری محمدرضا شفاه تهیه کننده فیلم در واکنش یه طرح این مسأله که راه حل فیلم برای مقابله با بی‌عدالتی به کاربردن اسلحه است، پاسخ داد: فیلم ما هرگز درباره بی عدالتی نبود و اتفاقا برای پیشبرد اهداف فیلم در تلاش بودیم تا از کلیدواژه قانون استفاده شود. من این اتهام را نمی‌پذیرم که راهکار ما در این فیلم اسلحه است.

شفاه ادامه داد: من خواهش می‌کنم خود شما قضاوت کنید؛ اگر جای شخصیت امیر در این فیلم بودید چه‌کار می‌کردید؟ امیر خود در فیلم می‌گوید "آن اسلحه را دیگران دست من دادند". این واقعیت وجود دارد که وقتی قلم‌ها حرف نزند شمشیرها به‌میان می‌آید.

شفاه درباره سئوالی پیرامون شخصیت نقش امیر گفت: امیر شخصیت خاص و خودساخته‌ای دارد با اینکه عموی امیر سردار است اما هرگز تلاش نمی‌کند از قدرت عمویش استفاده کند و زندگی گذشته وی و اینکه دوبار بازداشت شده است، نشان می‌دهد آدمی نیست که از ارتباطات خود سوء استفاده کند.

محمدرضا شفاه در ادامه گفت: نوعی نگاه بیگانه‌پرستی در کشور وجود دارد که این نگاه در قبل از انقلاب تبدیل به قانون شد و نام آن  کاپیتولاسیون بود. اما همین تفکر بعد از انقلاب هم وجود داشت اما مقاومت نیروهای انقلابی اجازه نداد این مسأله به قانون تبدیل شود.

تهیه کننده فیلم دیدن این فیلم جرم است در واکنش به سئوالی درباره شباهت این فیلم با فیلم آژانس شیشه‌ای ابراهیم حاتمی کیا توضیح داد: درباره فیلم آژانس شیشه‌ای هم گفتند این فیلم را از روی فیلم دیگری ساختی؟ و فیلم به نوعی کپی از یک اثر غربی است. شاید سالها بعد درباره فیلم دیگری بگویند چرا از روی فیلم ما ساخته شده است. شاید مضامین یکی باشند اما این به معنی کپی کردن نیست.

تهیه‌کننده فیلم درباره میزان اعمال تعدیل و سانسور بر روی فیلم نیز گفت: حوزه هنری درباره این فیلم و حساسیت‌هایی که در آن وجود داشت بسیار صبورانه عمل کرد و به نوعی این صبر مثالزدنی بود. باید بگویم از زمان فیلمنامه تا اجرای کار همان چیزی بود که ما می‌خواستیم و تنها یک پلان آن هم به‌درخواست نیروی انتظامی حذف شد.

در این نشست زهتابچیان کارگردان فیلم درپاسخ به سئوالی درباره شخصیت دوتابعیتی فیلم گفت: این شخصیت به هیچ عنوان انگلیسی نیست او در مرحله اول یک ایرانی است و مسأله آن است که اغلب مشکلاتمان در کشور از جانب این شخصیتها به‌وجود آمده است.

زهتابچیان درباره دلایل ساخت این فیلم بیان کرد: می‌خواستم خطای سیستمی و عمیق در کشور را روی پرده سینما نشان دهم و این‌که چرا باید یک مرد مست دوتابعیتی تا این حد باید ارتباطات عمیقی داشته باشد، پس مشکل ریشه‌ای تر از این حرفهاست.

زهتابی همچنین درباره سفارشی بودن فیلم توضیح داد: هیچ وقت فیلم سفارشی اینگونه که ما ساختیم ساخته نمی‌شود. من برای تک تک پلانهای فیلم زحمت کشیدم.

کارگردان فیلم درباره پایان‌بندی آن نیز توضیح داد: به‌دنبال رضایت مخاطب بودم و اما نمی‌دانم واقعاً این اتفاق می‌افتد یا نه و در نهایت خود مخاطب است که باید نظر دهد.