پایگاه خبری شاینا |shaina

ژاک بی‌دو تهیه کننده فیلم یلدا: سینمای اروپا و دنیا نیازمند سینمای ایران است

۱۳۹۷/۱۱/۱۶ ۱۳:۱۱

مسعود بخشی در نشست خبری فیلم یلدا با اشاره به سختی‌های تولیدات مشترک گفت؛ با وجود توصیه تهیه کنندگان اصرار داشتم تولید فیلم در ایران و با عوامل ایرانی انجام شود.

به گزارش شاینا، در ششمین روز از سی‌وهفتمین جشنواره فیلم فجر، نشست خبری فیلم یلدا به کارگردانی مسعود بخشی در پردیس سینمایی ملت با حضور کارگردان فیلم، تهیه کنندگان و بازیگران این فیلم برگزار شد. این نشست در ادامه با سوالات و پیگیری خبرنگاران برای شفاف سازی هزینه تولید فیلم و نیز بحث قصاص به درازا کشیده شد.

در این نشست از مسعود بخشی درباره شباهت برنامه تلویزیونی در فیلم و سوژه آن با برنامه ماه عسل پرسیده شد که مسعود بخشی این شباهت را رد کرد و ادامه داد من فیلم را این‌طور نمی‌بینم که برای تلویزیون و شبیه به برنامه تلویزیونی باشد و اگر به این شکل دیده شده است، از نقص‌های کار است. اما هدف من از ابتدا این بود که یک برنامه‌ تلویزیونی‌، بستر اصلی فیلم باشد.

وی درباره سرمایه گذاری خارجی در این فیلم گفت: من هفت سال است که فیلم نساختم و برای تهیه فیلم با این موضوع به دنبال سرمایه بودم و نتوانستم در ایران سرمایه گذاری برای فیلم پیدا کنم و در نهایت با تمام سختی‌هایی که تولید مشترک وجود دارد در فرانسه موفق به جذب سرمایه شدم.

وی تفاوت تولید معمول در کشور و تولید مشترک با دیگر کشورها را تفاوت شنا در استخر و اقیانوس عنوان کرد و گفت: امیدوارم با وجود تمام این سختی‌ها کار قابل قبولی ارائه شده باشد.

بخشی در ادامه از توصیه تهیه کنندگان خارجی در تولید فیلم در کشورهای شرق اروپا به دلیل هزینه پایین تر نسبت به تهران گفت و ادامه داد: با وجود توصیه این دوستان بنده اصرار داشتم این فیلم حتما در داخل کشور و با حضور عوامل ایرانی ساخته شود.

وی در واکنش به خبرنگاری که به خنده حضار درسالن برای برخی صحنه‌های فیلم اشاره داشت، گفت: در سالنی که من بودم چنین اتفاقی رخ نداد. این فیلم اصلی کمدی نیست و هیچ وجه کمدی در خود ندارد، بلکه تراژیک است.

بخشی در ادامه از مضوع فیلم یاد کرد و افزود: تم فیلم من بخشش است و تعداد به کاربردن این کلمه در طول فیلم بسیار بیشتر از لفظ قصاص است به همین جهت بود که این فیلم برای تهیه‌کنندگانی از لبنان تا آلمان مورد پسند بوده است، چرا که موضوع بخشش موضوعی جهانی است.

در این نشست علی مصفا به عنوان تهیه کننده ایرانی، درباره تهیه‌کنندگی مشترک این فیلم گفت: آقای بخشی چند سال برای آماده کرده شرایط ساخت این فیلم تلاش کرده است و من در مرحله‌ای به این پروژه پیوستم که یک‌بار پروانه ساخت به نام آقای ایرج تقی‌پور صادر شده بود. اما بعد ایشان نتوانسنتد همکاری کنند و من به عنوان تهیه‌کننده ایرانی به پروژه اضافه شدم. البه باید بگویم تهیه کنندگان اصلی این فیلم فرانسوی هستند.

در ادامه علی مصفا در پاسخ بر خبرنگاری درمورد لوباجت بودن فیلم و چگونگی هزینه کرد سرمایه فیلم که از 24 منبع خارجی بدست آمده است، کم هزینه بودن فیلم را رد کرد و گفت: هیچ سرمایه‌ای از ایران صرف ساخت فیلم نشده و همه از خارج تامین شده است که رقم بودجه در ایران دو میلیارد و ۵۰۰ میلیون تومان است.

بخشی در ادامه این نشست اعتراض یکی از خبرنگاران به زیر سئوال بردن موضوع قصاص آن هم برای تهیه کننده و بیننده خارجی که درکی از موضع ندارد گفت: موضوع این فیلم بخشش و کنترل خشم است و چه خوب است چنین پیامی را از فیلم دریافت کنیم.

ژاک بی‌دو تهیه‌کننده فرانسوی فیلم ضمن اینکه موضوع مطرح شده درباره کمک سفارت فرانسه به فیلم را رد کرد، گفت: ما هیچ حمایتی از سفارت فرانسه در تهران دریافت نکرده‌ ایم.

بی‌دو ادامه داد: سینمای اروپا و دنیا نیازمند سینمای ایران است و ما علاقه‌مند به این همکاری بودیم. تصویر مدرنی که از ایران ارائه می‌شود برای مخاطب اروپایی بسیار تازه و جالب است و آن تصور قدیمی و سنتی را که از ایران در اروپا وجود دارد از بین می‌برد. ما به مسعود بخشی ایمان داریم و برای این کار پنج سال کنارش بودیم و از ۲۴ منبع سرمایه‌گذاری برای ساخت فیلم کمک گرفتیم. البته این‌ها منابع کوچکی هستند و ما مجبور بودیم کشور به کشور برویم و سرمایه فیلم را تامین کنیم.

فاطمه عبدالمحمدی