پایگاه خبری شاینا |shaina

با توجه به تحصیلات و تجربه تلویزیونی، تهیه کنندگی من غیر قانونی نیست!

۱۳۹۷/۱۱/۱۳ ۱۲:۱۱

زینب تقوایی در نشست خبری فیلم سمفونی نهم
با توجه به تحصیلات و تجربه تلویزیونی، تهیه کنندگی من غیر قانونی نیست!

نشست رسانه‌ای فیلم سینمایی «سمفونی نهم» با حضور عوامل و بازیگران این فیلم شب گذشته در پردیس سینمایی ملت برگزار شد.
به گزارش خبرنگار سینمایی شاینا؛  در ابتدای این جلسه، و قبل شروع پرسش خبرنگاران درباره فیلم؛ محمدرضا هنرمند، کارگردان فیلم درباره موضوع این فیلم گفت: در این چند سال که از سینما دور بودم، قصد داشتم متفاوت تر ازگذشته باشم و هم در موضوع و هم درساختار تجربه جدیدی را رقم بزنم.
هنرمند در پاسخ به سوالی درباره نامگذاری فیلم هم گفت: این فیلم نهم من است از طرفی نام نهم برای من از این حیث دارای اهمیت بود. از طرف دیگر، سمفونی نهم بتهون همان سمفونی مرگ است و چون نمی‌خواستم سمفونی مرگ نام داشته باشد، به همین دلیل آن را سمفونی نهم نام گذاشتم.

 

 

سپس زینب تقوایی، تهیه کننده فیلم درباره چگونگی ساخت کار و پروسه تولید گفت: از ابتدا معلوم می‌کرد فیلم‌نامه سمفونی نهم که کار بسیار سختی است و بعد از تولید چند سریال می‌دانستم چنین فیلمی زمان بر و بسیار پرهزینه است.
 

در ادامه این جلسه،‌ حمید فرخ نژاد از بازیگران این فیلم در مورد شباهت‌های این فیلم با فیلم دموکراسی در روز روشن گفت: هنگامی که شخصیتی را یک بازیگر بازی می‎کند که ما به زای بیرونی ندارد کاراو بسیار مشکل خواهد شد. ما براساس مشاوره‌هایی که با آقای هنرمند داشتیم به این نتیجه رسیدیم که بازیگر این کاراکتر باید بی‌حس باشد و نسبت به اتفاقاتی که پیرامونش رخ می‌دهد، بی‌تفاوت بگذرد.
 

زینب تقوایی در پاسخ به سوالی مبنی بر غیرقانونی بودن حضور او به عنوان تهیه‌کننده به دلیل نداشتن تجربه و ضوابط قانونی گفت: بر طبق قانون، برای تهیه‌کنندگی یک سری امتیازات احتیاج است. در چارت‌های وزارت ارشاد یکی از این امتیازها ساختن 2 فیلم سینمایی است.  با توجه به این که بیش‌ترین امتیازات را در بخش‌های دیگر داشتم و البته از آن‌جا که این فیلم هزینه زیادی داشت مخالفتی با تهیه‌کنندگی من نشد. علاوه بر این، باید بگویم که به دلیل تحصیلات و امتیاز دکتری بنده مخالفتی از سوی اتحادیه و وزارت ارشاد صورت نگرفت.
 

محمدرضا هنرمند در پاسخ به همین سوال گفت: دقت کنید که این قانون برای کسی است که هرگز تهیه‌کنندگی نکرده است در حالی که خانم تقوایی چند هزار هزار دقیقه فیلم و سریال تولید کرده است و تجربه خوبی در تهیه‌کنندگی دارد.  
تقوایی در پاسخ به سوالی مبنی بر دستمزدها و هزینه‌های این فیلم گفت: ساخت این فیلم، 5 میلیارد تومان هزینه داشت. البته باید بگویم که تمام همکاران من در این پروژه مبلغ بسیار کمتری را نسبت به دیگر قراردادهای خود دریافت کردند. اگر قرار بود که دستمزدهای واقعی‌شان را به آنان بدهیم، هزینه فیلم بسیار بیش‌تر می‌شد.

 

 

علیرضا مفتخری مظاهری

50560