پایگاه خبری شاینا |shaina

آمادگی رسانه ای برای پوشش راهپیمایی اربعین

۱۳۹۷/۰۷/۱۶ ۱۶:۰۷

قائم مقام رئيس رسانه ملي در نشست اعضاي كميته اطلاع رساني و مستندسازي اربعين حسيني بر رويكرد مردمي بودن و تهييج زائران حسيني در برنامه‌هاي اين مناسبت و توجه به شعار اربعين تأكيد كرد.

به گزارش شاینا؛  حجت الاسلام موسوي مقدم در اين نشست با بيان اينكه رفتار رسانه اي ما در اربعين 97 بر مبناي شعار «الحسين يجمعنا» است گفت: در گزارش‌ها و همه برنامه‌هايي كه به پوشش اين كنگره عظيم حسيني مي‌پردازند بايد مفاهيم عميق اين شعار تبيين شود.

وي با تأكيد بر اينكه تمام موارد ابلاغ شده به معاونت ها و بخش هاي ذيربط بايد رعايت شود تصريح كرد: تاكيد  رسانه ها اعم از رسانه هاي ديداري و شنيداري، رسانه هاي مكتوب و رسانه هاي مجازي بر مردمي بودن اين حركت حسيني است و هر بخش متناسب با مأموريت خود بايد بر اساس اين شعار، اين همايش عظيم را پوشش دهد.

رئيس كميته اطلاع رساني و مستندساري اربعين با تاكيد بر لزوم پاسخ به شبهات و سوالات پيرامون قيام حسيني اظهار كرد:  بخشي از برنامه هاي سيما و صدا به صورت متمركز روي اين محتوا حركت خواهد كرد و سياست تبليغي برنامه ها خصوصا برنامه هاي ثابت معارفي بر پاسخ به اين شبهات شكل گرفته است.

حجت الاسلام موسوي مقدم با تأكيد بر اينكه مراسم اربعين پديده‌اي سياسي _ فرهنگي و اجتماعي است يادآوري كرد: سياست ما بر اساس تبليغ، تشويق و تهييج مخاطب استوار است و به اتكاي روايات وارده بايد بر اين ضرورت تاكيد كرد.

وي افزود: بايد در ساماندهي توليدات رسانه اي به نوآوري و خلاقيت در همه ساحت هاي رسانه اي كه لازمه اين همايش عظيم است توجه كرد و تصوير نابي پيش روي مخاطبان قرار داد.

 قائم مقام رئيس رسانه ملي توجه به محتوا را از ضرورت‌هاي توليدات رسانه اي دانست و تأكيد كرد: برنامه سازان معارفي در اين ميان وظيفه سنگين تري دارند و  بايد نكته ها و سوژه هاي ناب را از ميان شعار امسال  استخراج كنند و بر شور و شوق اربعين بيافزايند.

رئيس كميته اطلاع رساني ستاد اربعين با تاكيد بر بيان و طرح مشكلات و موانع در اين حركت عظيم حسيني از سوي رسانه گفت: هرچند امسال بسياري از موانع برطرف شده اما شفاف سازي لازمه رسالت رسانه است و بخش هاي خبري براي انعكاس مشكلات و رفع موانع، وظيفه ذاتي شان را انجام دهند.

موسوي مقدم راه پيمايي اربعين را نماد وحدت مسلمانان دانست و گفت: اين حركت عظيم و خودجوش اگر با نشانه هاي وحدت مسلمانان بازگو شود تاثيرگذارتر است. توصيه ما به حضور مسلمانان بدور از رفتارهاي فرقه اي است تا نقشه دشمن براي ايجاد تفرقه بين مسلمانان نقش برآب شود.  

قائم مقام رئيس رسانه ملي در پايان گفت: ما در آستانه تدارك كار بزرگ و سختي هستيم وبايد مراقب شرايط امروز جهان اسلام، فتنه‌ها و توطئه‌هاي استكبار براي مسلمانان باشيم.

شهريار حيدري سخنگوي ستاد اربعين كشور، در اين نشست با اظهار اميدواري از اينكه با همراهي و همدلي دولت عراق اربعين 97 با حداقل مشكلات سپري شود گفت: با شناسايي و رفع نقاط ضعف سال پيش، در ساماندهي اين حركت مردمي تلاش مي كنيم تا بقيه مشكلات نيز رفع شوند.

وي افزود: با توجه به تغييرات نرخ ارز در زمينه رواديد و نحوه ثبت نام زائران همكاري هاي لازم با دستگاه هاي دي ربط از جمله بانك مركزي و اداره گذرنامه جلب شده است.

حيدري با تاكيد بر اهميت نقش رسانه و تاثيرگذاري برنامه سازان و اصحاب رسانه در اين زمينه گفت: با استقرار تيم هاي رسانه اي در مسيرهاي 13 گانه منتظر انعكاس آگاهانه و به موقع از اين رويداد بزرگ معنوي هستيم.

ايرج سبقتي قائم مقام معاونت سياسي نيز در ادامه اين نشست بر اهميت هشياري رسانه ها در مقابل فتنه هاي غيرقابل پيش بيني تاكيد كرد و گفت: بهره اي كه از اين حركت جهاني و جمعي نصيب جهان اسلام مي شود قابل ذكر نيست و انشالله امسال نيز همچون سال هاي گذشته پس از اين مراسم عظيم شاهد بركات آن خواهيم بود.

وي افزود: فعاليت ما در اين كميته 24 ساعته است و با اتكا به حضور 5 قرارگاه رسانه اي با همراهي مراكز استاني ايلام، خوزستان، آبادان، كرمانشاه وسيستان و بلوچستان پوشش رسانه اي مناسبي را ارائه خواهيم داد ضمن اينكه امسال با ورود زائران از جمهوري آذربايجان مراكز آذربايجان شرقي و اردبيل نيز در اين ستاد ما را همراهي خواهند كرد.

حجت الاسلام كريميان رئيس اتحاديه راديو تلويزيون هاي اسلامي نيز در اين نشست بر هماهنگي هاي لازم براي ارائه خدمات به زائران و اصحاب رسانه هاي ايراني در كنار اعضاي اتحاديه‌هاي راديو تلويزيون هاي اسلامي و رسانه هاي عراقي تاكيد كرد و گفت: امسال 400 راديو و تلويزيون از 43 كشور مراسم اربعين را پوشش خواهند داد و ما از حضور 1600 مستندساز استقبال خواهيم كرد.

وي با اشاره به اهميت بحث زيرساخت هاي فني بيان كرد: 52 واحدSNG در كشور عراق آماده فعاليت است و پيش بيني حضور 40 فركانس راديويي و استقرار 40 دوربين فيلمبرداري شده است تا تصاوير آن ها در اختيار تمام رسانه ها قرار گيرد و در بين الحرمين امسال شاهد بزرگترين حجم رسانه اي خواهيم بود.

در اين نشست نمايندگاني از معاونت هاي سيما، صدا، توسعه و فناوري رسانه و مديران مراكز نيز حضور داشتند.

 

علیرضا مفتخری مظاهری

49726