پایگاه خبری شاینا |shaina

تفاهم نامه همكاري صداوسيما و شبكه راشاتودي

۱۳۹۶/۱۲/۲۲ ۲۰:۱۲

سند راهكارهاي اجرايي تفاهم نامه همكاري صداوسيما و شبكه راشاتودي ميان معاون برون مرزي صداوسيما و رئيس آن شبكه امضا شد.

سند راهكارهاي اجرايي تفاهم نامه همكاري صداوسيما و شبكه راشاتودي ميان معاون برون مرزي صداوسيما و رئيس آن شبكه امضا شد.

به گزارش  شاینا؛‌  الكسي نيكولوف، مدير شبكه راشاتودي روسيه ضمن بازديد از شبكه هاي پرس تي وي و هيسپان تي وي، سند راهكارهاي اجرايي تفاهم نامه همكاري ميان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران و شبكه راشاتودي (RT) را براي تقويت همكاري هاي رسانه اي امضا كرد.

وي پس از امضاي اين تفاهم نامه همكاري گفت: پرس تي وي و راشاتودي دو قطب مهم مبارزه با امپرياليسم اند و مي توانند در رساندن صداي متفاوت با صداهايي كه اين روزها از رسانه هاي غربي شنيده مي شود، بسيار موثر باشند.

مفاد سند راهكارهاي اجرايي تفاهم نامه دوجانبه، پيش از اين  به امضاي مشترك وي و دكتر علي عسگري رئيس رسانه ملي رسيده بود.

در نشست مشترك هيات روسي با پيمان جبلي، معاون برون مرزي صدا و سيما دو طرف بر لزوم گسترش زمينه هاي همكاري رسانه اي تاكيد كردند و سند راهكارهاي اجرايي اين همكاري به امضاي طرفين رسيد.

دكتر جبلي، معاون برون مرزي سازمان صداوسيماي جمهوري اسلامي ايران با اشاره به روابط مثبت و موثر ميان شبكه هاي پرس تي وي و راشا تودي در طي سال هاي اخير عنوان كرد: ارتباط ميان شبكه هاي پرس تي وي و راشا تودي به طور قابل توجهي افزايش يافته كه اين همكاري را مي توان يكي از نتايج افزايش همكاري هاي ميان كشورهاي ايران و روسيه در طي سال هاي اخير دانست.

به گفته جبلي، راشا تودي با ظهور خود در فضاي رسانه اي جهان توانست نقش خود را به عنوان شبكه اي كه در خلاف جهت رسانه هاي غربي گام برمي دارد، به خوبي ايفا كند و بر مخاطبان تاثير داشته باشد.وي گفت: اكنون راشا تودي به رسانه اي غالب تبديل شده و توانسته گفتمان موفقي را ايجاد كند.

معاون برون مرزي صداوسيما و رئيس شبكه پرس تي وي، با اشاره به فشارهايي كه در طي 40 سال پس از پيروزي انقلاب بر ايران و رسانه هاي ايراني تحميل شده، عنوان كرد: ما در ايران سعي كرديم تا صدايمان را به مردم منطقه و كشورهاي جهان برسانيم اما ايران در طي اين چهل سال، با محدوديت ها و تحريم هاي متعددي رو به رو بوده است كه بخشي از آن مربوط به مسائل اقتصادي بود. اما به اعتقاد من، تحريم اصلي اين بود كه به ما اين اجازه داده نشد تا صداي خود را به مردم جهان برسانيم كه اين تحريم، بسيار بزرگ‌تر از تحريم اقتصادي است .

وي افزود:با پيروزي انقلاب، آمريكا يكي از بزرگ‌ترين همپيمانان خود را از دست داد و از اين رو، تلاش كرد تا فشارها را بر ايران بيشتر و آن را به عنوان مشكلي براي منطقه معرفي كند. اما علي رغم تمامي اين اقدامات، ما سعي كرديم تا صداي خود را به كشورهاي منطقه و همچنين جهانيان برسانيم كه در اين زمينه نيز موفق عمل كرديم چرا كه به گفته خود غربي ها اكنون ايران به يكي از تاثيرگذارترين كشورها در منطقه تبديل شده است. روسيه نيز در چنين مسيري گام برداشته و مي توان راشا تودي را از ديگر بازيگران اصلي در فضاي رسانه اي منطقه دانست.

جبلي در ادامه ضمن اشاره به اهداف و نقاط مشترك متعدد ميان كشورهاي ايران و روسيه خاطرنشان كرد: همكاري شبكه هاي پرس تي وي و راشا تودي مي تواند در رساندن صداي متفاوت با صداهايي كه اين روزها از رسانه هاي غربي شنيده مي شود، بسيار موثر باشد.

معاون برون مرزي رسانه ملي تصريح كرد: در حال حاضر، رسانه هاي غربي در مقابل شبكه هايي همانند پرس تي وي، راشا تودي و ديگر رسانه هاي همسو با اهداف ما ايستاده اند تا صدايمان شنيده نشود. از اين رو، مي توان با تشكيل يك اتحاديه رسانه اي، گام مثبتي را در جهت مقابله با رسانه هاي غربي برداشت. در واقع، اتحاديه رسانه اي متشكل از شبكه ها و رسانه هايي خواهد بود كه ديدگاه هاي مشتركي را با ما در قبال كشورهاي غربي دارند و به بياني ديگر مخالف امپرياليسم و جريان رسانه اي غرب هستند. اميدوارم به زودي بتوانيم چنين اتحاديه اي را با همكاري يكديگر ايجاد كنيم.

الكسي نيكولوف، رئيس شبكه راشا تودي روسيه نيز در اين مراسم به وجوه مشترك ميان شبكه هاي پرس تي وي و راشا تودي اشاره و خاطرنشان كرد: اين دو شبكه، از زوايه اي متفاوت نسبت به رسانه هاي غربي به رويدادهايي كه در منطقه و همچنين جهان اتفاق مي افتند، مي نگرند. در واقع، تا قبل از ظهور شبكه هايي همچون راشا تودي و پرس تي وي، شما تنها يك جنبه از اخبار را كه از طريق رسانه هاي غربي ارائه مي شدند، مي ديديد. اين رسانه ها تظاهر مي كردند كه تمامي اطلاعات را در اختيارتان قرار دادند و تا زماني كه شبكه هاي پرس تي وي و راشا تودي به طور جدي وارد عرصه نشده بودند، نادرستي اين ادعا قابل تشخيص نبود.

وي ادامه داد: زماني كه راشا تودي در سال 2005 كار خود را به عنوان يك رسانه نوپا آغاز كرد، چندان مورد توجه رسانه هاي غربي نبود اما هرچه اين شبكه گسترده‌تر شد و مخاطبان بيشتري را به خود جذب كرد، فشارها بيشتر شد و بيش از پيش زير ذره‌بين رسانه هاي غربي قرار گرفت كه اين مسئله در خصوص شبكه پرس تي وي نيز صدق مي كند.

رئيس شبكه راشا تودي، از مشكلات و همچنين سنگ‌اندازي هايي كه از سوي غربي ها در مسير فعاليت اين شبكه و شبكه هايي همچون پرس تي وي انجام مي شود گفت و افزود: زماني كه شاهد چنين رفتارهايي از سوي رسانه هاي غربي هستيم، مطمئن مي شويم كه راه خود را درست رفته ايم و علي رغم محدوديت هايي كه در اين مسير با آن موجه بوده ايم، توانستيم متفاوت باشيم و صدايي متفاوت را به گوش جهانيان برسانيم.

نيكولوف با اشاره به پخش برنامه هاي راشا تودي به زبان هاي انگليسي، عربي، اسپانيايي و فرانسه تصريح كرد: اين تنها بخشي از فعاليت هاي ماست و اخيرا به حوزه رسانه هاي جديد نيز ورود كرده ايم كه اگرچه هزينه هاي ما در مقابل ميليون ها دلاري كه رسانه هاي رقيب ما خرج كرده اند، قابل مقايسه نيست اما توانستيم موفق عمل كنيم و تلاش خواهيم كرد تا به موفقيت هاي بيشتري در اين زمينه دست يابيم.

او در خصوص تجهيزات و امكانات موجود در شبكه پرس تي وي عنوان كرد: اگرچه تجهيزات شبكه پرس تي وي در مقايسه با ميليون ها دلاري كه رسانه هايي همچون بي‌بي‌سي در اين زمينه خرج كرده اند قابل مقايسه نيست، اما پرس تي وي و راشا تودي از امكانات تقريبا يكسان و مشابهي برخوردارند و توانسته اند علي رغم تمامي محدوديت هاي مالي، به رقيبي جدي و نگران‌كننده براي رسانه هاي غربي تبديل شوند.

در پايان اين نشست، تفاهم نامه اي در جهت افزايش همكاري هاي رسانه اي و اهداف مشترك بين شبكه پرس تي وي و راشاتودي به امضا رسيد تا زمينه مساعدي براي هرچه بهتر شدن روابط ميان دو شبكه فراهم شود.

در ديدار رئيس شبكه RT با معاون برون مرزي صداوسيما و رئيس شبكه پرس تي وي، از شبكه راشا تودي؛ آناستاسيا گرنكو مدير ارتباط با رسانه هاي خارجي ، مايا مانا مدير بخش عربي، كارين مليكيان مدير بخش همكاري هاي بين المللي، بنيامين دياب مدير بخش توسعه روابط خاورميانه و الكسي سولوتين تهيه كننده ارشد  و از مقامات معاونت برون مرزي رسانه ملي؛ مهدي مجتهد قائم مقام معاونت برون مرزي و مدير شبكه آي فيلم، علي اجاره دار مدير شبكه هيسپان تي وي، علي صالحي  مدير شبكه العالم و جمعي از مديران مجموعه سعادت آباد معاونت برون مرزي صدا و سيما به همراه اصحاب رسانه حضور داشتند.

نيكولوف و ميهمانان همراه، در پايان اين نشست، از نيوزروم و وب سايت پرس تي وي و هيسپان تي وي بازديد كرده و از نزديك با فرآيند توليد خبر و پخش آن در دو شبكه مهم معاونت برون مرزي صداوسيما آشنا شدند.

 

علیرضا مفتخری مظاهری

47897